Jaké jsou nejžádanější průměry jádrového vrtání?
Odpověď na tuto otázku závisí od preferencí klientů! Většina má zájem skutečně o „čerstvý vzduch“. Neboť přímo v místech jádrového vrtání dýchá, tedy pracuje, bydlí, či jen relaxuje. Jádrové vrtání lokální rekuperace u nás znamená osazení dvou největších průměrů lokálních rekuperací.
Průměry těla lokálních rekuperací 160 mm obnáší vrtání jádrovou korunkou průměru 162 mm nebo 182 mm.
Průměry těla lokálních rekuperací 200 mm obnáší vrtání jádrovou korunkou průměru 202 mm nebo cca 225 mm. Tento poslední průměr se vrtá technikou mokrého jádrového vrtání. Skutečně jádrové vrtací korunky pro SUCHÉ vrtání končí právě průměrem 202 mm.
Problémy jádrového vrtání do různých materiálů
Zmíníme se zde o konkrétním materiálu, na který narazíme při vrtání lokálních rekuperací. Je označován jako keramický panel. A stavební odborníci ho asi mohou nazývat i jinými odbornými výrazy.
Obvodová zeď domu je složena jako většinové dutý cihlový sendvič, který je po obou stranách natažen slupičkou betonu cca 3-4 cm a na rozhraní beton cihla bývá i silně armován. Vrtání prostupu lokální rekuperace velice často probíhá poblíž rohu, tedy cca 35-45cm od boční stěny a stropu. Nejsem stavař a ani takový znalec a pamětník stavebních materiálů a jejich historického používání v ČR za posledních cca 100 let, ale to armování bude asi hustší u krajů takového keramického panelu. I z důvodů fixace panelů mezi sebou. Tato skladba je skutečně nepříjemná pro samotné vrtání. Ale hlavně kotvení stojanu jádrové vrtačky s ohledem na těch úvodních cca 10-12 cm, které jsou pro řádné ukotvení stojanu, který pak nese kompletní zátěž (stojan nosná lišta s hřebenem, jádrová vrtačka, jádrová vrtací korunka – tedy klidně i 30-40 kg ) a s ohledem na vibrace při vrtání ale především a možné seknutí vrtačky (armování, betonové pecky v cihle, hrubý písek/křemen a kámen) vedou k povolení kotvení a opakované „utažení“ kotevní sady je konečné. Pokud se materiál okolí kotvy drolí a „utíká“.
Pak nezbývá než překotvit… a použít chemickou kotvení. Tedy dalších cca 60 minut (tedy včetně času nového kotvení a středění korunky do vrtu).

Jádrové vrtání keramického panelu
Popis problému tohto konkrétního vrtání jsme uvedli výše. Věřím že fotodokumentace poví více než další slova:





Neboť jádra a ostatní suť vyvážíme od klientů dle našich skladovacích kapacit, vyhledal jsem a vyfotil jádro z vrtání této konkrétní instalace lokální rekuperace. Osobně mně zaujalo, že výztuha na EPS je těch 10mm! Majitel prý čerpal dotaci na zateplení. Kde se má ohlídat správná pravidla pro tloušťku natažení výztuhy. Většinou se setkáváme, že na polystyrénu je rovnou připláclá perlinka jen přetažená lepidlem. A na ní se hned tahá finální omítka. Takže celková tloušťka je často jen cca 2-3mm. Podle metodiky zateplování (trochu liší dle dodavatele/výrobce systémového zateplení) je minimální tloušťka 6-7 mm, která má být ohlídána stavebním dozorem. Pokud je požadována čerpání dotace… tak prý při přezkoumání podmínek byl prováděn i zkušební výřez!
Začali jsme od konce….
… přestože jsme v minulém příspěvku skoro slíbily, že uveřejníme info a fotodokumentaci k této instalaci… tedy i z vlastního jádrového vrtání prostupu lokální rekuperace… je vůně kávy a cukroví vedle mně tak intenzivní, že se musím věnovat jiným činnostem.
Co Vás čeká v příštím našem příspěvku?
Jádrové vrtání lokální rekuperace – dorazíme fotodokumentaci a krátké info ještě k této instalaci a vlastnímu vrtání.
Přeji Vám krásné prožití probíhajících Vánoční ch svátků a mnoho zdraví a úspěchů v náročném roce 2025!
Těšíme se v roce 2025,
Pat & Mat